Novinky

Údržba a čištění jutových výrobků

Údržba a čištění jutových výrobků

Co je juta?

Juta je přírodní vlákno, které pochází z rostliny jménem Jutovník (Corchorus) Je to druhé nejpoužívanější vlákno po bavlně. Nejlepší podmínky pro pěstování juty jsou oblasti Asie a Afriky, kde je dostatečně teplé a vlhké prostředí. Rostlina dokáže vyrůst během 4-6 měsíců do výšky až 3 metrů a není k tomu zapotřebí téměř žádných hnojiv ani pesticidů.

Vlastnosti juty

Juta je známá především svou odolností. 
A díky tomu se stala ideálním materiálem pro výrobu obalů, pytloviny, koberců, bytových doplňků a mnoha dalších produktů. 6108_jutovy-koberec-kulaty-meldon
 • vysoká pevnost
 • nízká roztažnost
 • antistatické vlastnosti
 • vysoká prodyšnost
 • schopnost absorbovat vlhkost
 • tepelně-izolační vlastnosti
 • odolnost proti mikroorganismům 

Umístění jutového koberce

Vzhledem ke vlastnostem juty, jako je dobrá schopnost absorbovat vlhkost, by se jutové koberce neměli umisťovat ve venkovních prostorech, kde by mohlo hrozit promočení kvůli povětrnostním podmínkám a rovněž se nedoporučuje jutové koberce umisťovat do koupelny, kde je vyšší vzduchová vlhkost.
Naopak díky schopnosti přijímat vzdušnou vlhkost jutové koberce pomáhají vyrovnávat a regulovat vlhkostní poměry v místnosti.

Čištění a údržba jutových koberců

Jutové koberce jsou nenáročné na údržbu. Jejich údržba je především založena na suché metodě čištění, mokré čištění lze použít jen opravdu v krajních případech, a to lokálně, kdy je zapotřebí odstranit velmi odolnou skvrnu. V běžné každodenní údržbě si postačíte s vysavačem a vlhkým hadříkem.

IMG_6968

Pravidelná péče a údržba jutových koberců

Čas od času koberec jednoduše postačí vytřepat, popřípadě odstranit nečistoty vlhkým hadříkem, popřípadě jemným kartáčkem.

Běžná údržba jutového koberce by měla pak spočívat v pravidelném vysávání nečistot. Vysávání je zapotřebí provádět v několika směrech, aby se dokonale odstranily veškeré nečistoty. Suché vysávání se provádí několikrát týdně dle potřeby. Nezapomeňte koberec také vysát i z jeho spodní strany. 

Důkladné vyčištění jutových koberců

Důkladné čištění se vzhledem k nasákavosti přírodních jutových vláken nikdy nesmí provádět mokrou metodou.

Důkladnější hloubkové čištění jutových koberců se provádí výhradně suchou metodou.

Důkladná očista jutových koberců se provádí za pomocí speciálních absorpčních prášků určených k čištění koberců suchou metodou. Doporučuji používat přírodní šetrné čistící prášky nebo suchý šampón na čištění koberců, v případě že si nejste jistí šetrností přípravku, vyzkoušejte účinnost prášku jen na malém kousku koberce, zda se nezmění například barva koberce.

Z vlastních zkušeností si vystačíte s běžnou jedlou sodou, kterou jistě máte doma a nemusíte tak kupovat drahé nešetrné čistící prostředky. Jedlá soda má skvělé čistící schopnosti a také výborně pohlcuje pachy.

Čištění jutového koberce jedlou sodou

 1. Nejprve koberec důkladně vysajte ze všech směrů, aby jste odstranili veškeré volné nečistoty.

 2. Ve druhém kroku jedlou sodu posypte rovnoměrně po celé ploše koberce. Za pomocí velmi jemného kartáčku můžete jedlou sodu více rozprostřít po celém koberci. Jedlá soda se tak lépe dostane i mezi jednotlivá vlákna koberce.

 3. Jedlou sodu nechte působit minimálně 30 minut, pokud máte možnost můžete nechte působit i přes noc.

 4. Po působení jedlé sody za pomocí vysavače jedlou sodu důkladně z koberce vysajte.

Čištění skvrn z jutového koberceskvrna-na-koberci

Skvrny nejsou nic neobvyklého. Můžete si dávat sebevětší pozor, ale mnohdy stejně nezabráníte vylití nápoje nebo umazání koberce od čokolády. Zvláště pokud máte děti.
 
Skvrny by měly být odstraněny co nejdříve, aby se zabránilo jejich proniknutí do vláken!
V případě vylité tekutiny, co nejdříve tekutinu nasajte do dobře savých papírových utěrek, v případě jiného druhu nečistoty otřete vlhčeným hadříkem nebo seškrábněte nečistotu příborovým nožem.
 
Pokud je skvrna hodně viditelná nejprve zkuste vyčištění za pomocí působení již výše zmiňované jedlé sody. Pokud i přes tento způsob bude skvrna stále viditelná, přichází na řadu mokré čištění za pomocí mýdlové vody. Mějte na paměti, že voda by se měla dostat do kontaktu s jutou co nejméně.
 
K čištění velmi odolných skvrn doporučuji použít přírodní kokosové mýdlo od značky Alchymistky, které je přímo určené pro čištění a odstraňování skvrn a je zároveň ekologické. Kokosové mýdlo pořídíte na stránce www.netoxickadomacnost.cz
Na skvrnu aplikujte mýdlovou vodu a po směru vláken za pomocí jemného kartáčku místo očistěte, poté místo propláchněte pod proudem vody a koberec nechte dobře na vzduchu uschnout.
 

Nedoporučuje se!

 • Používání chemických čistících prostředků - Juta je citlivá na chemické čistící prostředky. Místo toho použijte přírodní čistící prostředky, jako je například jedlá soda nebo kokosové mýdlo. Jinak může dojít k poškození výrobku.
 • Praní v pračce - Výrobky se mohou zdeformovat, ztratit svůj tvar a barvu. Může dojít k poškození výrobku.
 • Sušení v sušičce - Teplota a intenzita sušení v sušičce může způsobit, že se juta zmenší, zdeformuje nebo ztratí svou původní barvu. Může dojít k poškození výrobku.

 5 nejdůležitějších pravidel pro správnou údržbu jutového koberce

 1. Minimálně 1x týdně koberec vysávejte dostatečně silným vysavačem, aby se nečistoty neusazovaly ve vláknech.

 2. Alespoň 1x za půl roku koberec důkladně vyčistěte za pomocí absorpčního prášku.

 3. Jakoukoliv skvrnu odstraňte vždy okamžitě a nenechejte ji zaschnout.

 4. Jutový koberec nikdy nedrhněte, mohli by jste poškodit jednotlivá vlákna koberce. 

 5. Ideálně se vyhněte jakémukoliv namáčení koberce, v případě, že je to kvůli velmi odolné skvrně nutné, koberec nechte poté velmi dobře vyschnout.

Veškeré výše zmíněné postupy údržby a čištění lze aplikovat na jakékoliv jutové výrobky, včetně prostírání nebo košíků.

 

Nejčastěji kladené otázky

Lze jutový koberec prát v pračce?

Praní jutových výrobků se nedoporučuje. Výrobky se mohou zdeformovat, ztratit svůj tvar a barvu. Může dojít k poškození výrobku.

Může se jutový koberec namočit?

Údržba jutových koberců je především založena na suché metodě čištění, mokré čištění lze použít jen opravdu v krajních případech, a to lokálně, kdy je zapotřebí odstranit velmi odolnou skvrnu. V běžné každodenní údržbě si postačíte s vysavačem a vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit koberec pomocí jedlé sody?

 1. Nejprve koberec důkladně vysajte ze všech směrů, aby jste odstranili veškeré volné nečistoty.
 2. Ve druhém kroku jedlou sodu posypte rovnoměrně po celé ploše koberce. Za pomocí velmi jemného kartáčku můžete jedlou sodu více rozprostřít po celém koberci. Jedlá soda se tak lépe dostane i mezi jednotlivá vlákna koberce.
 3. Jedlou sodu nechte působit minimálně 30 minut, pokud máte možnost můžete nechte působit i přes noc.
 4. Po působení jedlé sody za pomocí vysavače jedlou sodu důkladně z koberce vysajte.

Věřím, že teď už víte jak o své jutové poklady nejlépe pečovat.

Pokud máte jakékoliv otázky nebo potřebujete další rady, neváhejte se na mě obrátit. Jsem tady pro Vás!
 
Markét
Majitelka Dotek-přírody.cz