JAK SE STARAT O PLEŤ S RŮŽOVKOU (ROSACEA)
Rosaceu nejspíš znáte pod lidovým názvem růžovka.
Jak už název vypovídá jedná se o viditelné začervenání pleti. Nejčastěji růžovkou trpí lidé po třicátém roce života a postihuje ženy i muže. Projevuje se právě začervenáním obličeje doprovázeným o nepříjemné pocity pálení, štípání s viditelnými žilkami.
I když se jedná o chronické onemocnění, tak při včasném nastavení správné péče lze příznaky růžovky zmírnit a dokonce i zcela odstranit.
Kdy zpozornět?
Pokud zaznamenáte, že má pleť tendenci reagovat přehnaně (začervenáním)
při fyzické námaze,
emočním vypětí,
při výraznějších změnách teplot,
při pobytu na slunci,
po konzumaci horkých nápojů, kořeněných jídel nebo alkoholu.
Může se jednat o počáteční projevy rosacey, které po nějaké době zmizí a pleť se zase vrátí do normálního stavu. Později se však mohou začít vyskytovat i bez zjevných příčin a přetrvávat.
Pokud už v těchto počátečních projevech změníte přístup a péči ke své pleti, máte zaručeno, že se stav pleti nebude dále zhoršovat, ale naopak se může i plně uzdravit.
Faktory
Určité faktory mají velký vliv na průběh onemocnění, které sice rosaceu nezpůsobují, ale již vzniklé onemocnění zhoršují. Proto je důležité tyto faktory minimalizovat!
Sluneční záření
Horké, chladné a větrné prostředí
Horká koupel a saunování
Rychlé přechody z tepla do zimy a naopak
Pikantní a kořeněná jídla
Potraviny s vysokým obsahem histaminu (červené víno, pivo, zrající sýry, jogurty...)
Horké nápoje a alkohol
Mechanické dráždění pleti (peelingy, škrábání, čistící kartáčky...)
Kosmetické produkty s obsahem alkoholu a parfemace
Stresové situace
Co největší minimalizace těchto faktorů hraje zásadní roli v boji proti růžovce.
Ke zmírnění projevů nebo úplného uzdravení růžovky dopomůžete i používáním správných a šetrných kosmetických produktů.
Pleť trpící rosaceou má poškozenou kožní bariéru a narušený mikrobiom. Je proto důležité dbát na ochranu a podporu kožní bariéry.
Základem jsou 3 kroky
- jemné a šetrné čištění pleti,
- dostatek hydratace a
- dodání lipidů pomocí vhodného krému či oleje.
Vybírejte z kosmetických produktů, které jsou určené přímo pro citlivou pleť.
Pro šetrné čištění pleti Vám mohu doporučit odličovací mléko od značky Lobey nebo odličovací mléko Kvitok, obě jsou vhodná k čištění citlivé pleti, pleť nijak nedráždí, naopak ji jemně zbaví nečistot a podpoří regeneraci kožní bariéry.
Jako tonikum je vhodný květový hydrolát z heřmánku či levandule, pokožku podrážděné pleti krásně zklidní a posílí její kožní bariéru, zároveň dodá pleti hydrataci a další produkt se následně lépe vstřebá.
Doporučuji zařadit do rutiny i pleťové sérum, které pleť hydratuje nebo obnovuje její kožní bariéru. Vhodná je kyselina hyaluronová, která dodá pleti potřebné množství hydratace, díky které se pleť rychleji regeneruje. Další hydratační sérum se zklidňujícími a hojivými účinky je pleťové sérum Aloe Vera. A pro podporu kožní bariéry je skvělé pleťové sérum s ceramidy, které dodá pleti potřebné lipidy na obnovu poškozené kožní bariéry, a tím byla pleť chráněná.
A jako poslední krok nesmí chybět ochranný a hydratační krém. Doporučuji si vybrat buď Prebiotický krém s ceramidy od značky Kvitok nebo Regenerační krém na rozšířené žilky od značky Nobilis Tilia. Oba dva pleťové krémy jsou určené pro velmi citlivou a poškozenou pleť, svým složením pleť krásně hydratují, vyživí a regenerují a chrání před volnými radikály.
O pleť pečujte se vší jemností, čištění pleti provádějte jen za pomocí rukou, obloukem se vyhněte všemožným čistícím pomocníkům jako jsou houbičky nebo kartáčky.
Pokud by jste si i tak nevěděli rady s výběrem produktu, určitě mě neváhejte kontaktovat do chatu v pravém dolním rohu.
Markét